Ustroń zimą to idealne miejsce na wypad na narty. Na terenie miasta znajdują się dwa ośrodki narciarskie – na Czantorii Wielkiej oraz Stacja Poniwiec Mała Czantoria, które oferują stoki o różnym nachyleniu oraz profilu.

Jesteś zawodnikiem narciarstwa alpejskiego? Przyjechałeś na rodzinne ferie z dziećmi? A może na narciarski wypad ze znajomymi? W Ustroniu każdy znajdzie coś dla siebie! W porównaniu do znanych ośrodków w Szczyrku lub Wiśle, w Ustroniu stoki są mniej zatłoczone, a ich poziom przygotowania oraz różnorodność w niczym nie ustępują. Dodatkowo do Ustronia dojedziesz bez korków, a na miejscu jest rozwinięte zaplecze turystyczne, w tym m.in. baza hotelowa, bary, restauracje, wypożyczalnie sprzętu oraz szkoły narciarskie.

Czantoria Wielka

Na zboczach Czantorii Wielkiej znajduje się ośrodek narciarski zorganizowany wokół Kolei Linowej Czantoria, czyli całorocznego, 4-osobowego wyciągu krzesełkowego. Ośrodek oferuje kilka tras o różnym poziomie trudności, w tym trasę FIS oraz polankę dla dzieciOprócz kolejki linowej są 3 orczyki, a także strefa dla dzieci jest zorganizowana na specjalnie ogrodzonym terenie, na którym działa zarówno szkółka, jak i przedszkole narciarskie oferujące specjalne taśmowe wyciągi i liczne atrakcje dla najmłodszych.

Czerwona trasa, to trasa z akredytacją FIS, która biegnie od górnej stacji kolejki linowej aż do jej dołu, o długości 1900m oraz nachyleniu 24%. To stok dla zaawansowanych oraz średniozaawansowanych narciarzy, który na samej górze zaczyna się łagodnym zjazdem z polany Stokłosicy, a następnie  zaraz za polaną wystramia się w tzw. „bulę”, która jest najstromszym miejscem, ale stosunkowo krótkim odcinkiem. Dalsza część trasy, to szeroki stok o średnim nachyleniu, bardzo przyjemny  odcinek, idealny dla średniozaawansowanych. Ostatnie 350m trasy, to odcinek dla początkujących i znajduje się tam talerzykowy wyciąg „Solisko”. W tym miejscu trasa jest poszerzona, a przy samym orczyku jest wytyczona dodatkowa, łagodna trasa.

Trasa niebieska, to tzw. nartostrad i trasa numer 2 o długości 2600m oraz średnim nachyleniu 18%, czyli dla osób średniozaawansowanych. To stok biegnący od górnej stacji wyciągu krzesełkowego do samego dołu, gdzie łączy się z tzw. Lisią Polaną, czyli strefą dla dzieci. Na górnym odcinku tej strasy znajduje się 2-osobowy wyciąg orczykowy „Faturka” i jest to najlepszy odcinek tej trasy, gdyż jest to szeroki stok o równomiernym nachyleniu, idealny dla przeciętnych narciarzy oraz snowboardzistów.  Długość „Faturki” to 670m przy różnicy wzniesień 198m.

Początkujący narciarze mają jeszcze do dyspozycji talerzykowy wyciąg „Stokłosica” znajdujący się na górnym odcinku czerwonej trasy, na pierwszych 200m. To najłagodniejsze miejsce w całym ośrodku, poza polanką dla dzieci, idealne na stawianie pierwszych kroków na nartach przez osoby dorosłe. Osoby uczące się, a w szczególności rodzice z dziećmi na pewno docenią bliskość górnej stacji kolejki linowej, w której, jak i w jej pobliżu znajdują się liczne punkty gastronomiczne, WC oraz taras widokowy z leżakami.

Pod samą stacją znajdują się duże parkingu, na których można zaparować samochód za 10zł dziennie. Dojazd do Ośrodka jest główną drogą Katowicką, a czas dojazdu to ok. 1h z Katowic, 30min z Bielska-Białej, 20min z Cieszyna. Do Ustronia, pod samą Czantorię, kursują pociągi, busy oraz autobusy.

Stacja Narciarska Poniwiec Mała Czantoria

Stacja Narciarska Poniwiec to 4-ro osobowy, nowoczesny wyciąg krzesełkowy usytuowany na północnej wystawie, na zboczu pomiędzy Małą Czantorią a Czantorią Wielką. Z uwagi na położenie zazwyczaj panują tam o wiele lepsze warunki niż na pobliskich stokach. Jest to kameralny stok dla średniozaawansowanych narciarzy oraz snowboardzistów z wysokiej klasy sztucznym naśnieżaniem oraz oświetleniem.

Z samej góry wyciągu krzesełkowego biegnie czerwona trasa o długości 900m, to stok o równomiernym nachyleniu, szeroka i przyjemna trasa zjazdowa.

Poza czerwoną trasą jest też wydzielona strefa dla uczących się, czyli stok o długości 170m, na którym jest wyciąg talerzykowy.

Stacja Poniwiec to kompleks wypoczynkowy oferujący również noclegi przy samym stoku w 4-gwiazdkowym hotelu, restaurację oraz strefę SPA. To idealne miejsce na spędzenie zimowych ferii dla osób, które cenią sobie wygodę oraz lubią aktywny wypoczynek.

Dojazd to stacji Poniwiec jest z głównej trasy Katowickiej ul. Akacjową, na dole przy samej stacji znajduje się parking.