Skitouring, choć nie jest nową dyscypliną sportu, obecnie przeżywa renesans, czego powodem jest rozwój oraz dostępność nowoczesnego sprzętu i chęć urozmaicenia zimowych wyjazdów i nie ograniczaniem się do najbliższego stoku w pobliżu hotelu. Wiele osób, które wcześniej nie widziały sensu w podchodzeniu, przekonały się jak pięknym sportem jest skituring i jak wiele nowych możliwości otwiera. Niestety część narciarzy może się zrazić przez to, że ich przygotowanie wcześniej było nie właściwe i coś poszło nie tak… Jak zacząć przygodę ze skitourem by uniknąć błędów początkujących? Warto wybrać się na profesjonalne szkolenie.

Skitury dla początkujących czyli od czego zacząć

Szkolenie skitourowe prowadzone przez szkoły, gdzie pracują licencjonowani przewodnicy wysokogórscy oraz instruktorzy, to najlepszy pomysł na start. Kwalifikacje i doświadczenie przekładają się na jakość oraz bezpieczeństwo.  W dobrych szkołach skitourowych Ilość osób w grupach szkoleniowych nie przekracza 5-ciu osób i podstawowy kurs obejmuje różne techniki podchodzenia oraz zjazdu, zasady bezpiecznego działania w górach, a nawet odpowiedniego sposobu ubierania się i odżywiania w czasie wyprawy.

Na prowadzonych przez nas szkoleniach skitourowych:

  • Zapoznasz się z obsługą sprzętu skitourowego

  • Poznasz techniki i ergonomię podchodzenia

  • Dowiesz się jak radzić sobie w sytuacjach awaryjnych

  • Uzyskasz wskazówki jak poprawić aktualną technikę jazdy.

Podczas prowadzonych przez nas szkoleń wymagamy:

  • Umiejętności jazdy na nartach zjazdowych / desce.

  • Na zajęciach wymagany jest kask.

  • Posiadania drobnej przekąski i picia ponieważ szkolenie trwa 4 godziny.

Zapisz się na nasze szkolenie skitour!

Grupa w trakcie pierwszego szkolenia skitour na stoku

Sprzęt skitourowy - co trzeba mieć do nauki?

Biorąc pod uwagę że skitour różni się formą poruszania od narciarstwa alpejskiego (zjazdowego), nic dziwnego, że sprzęt do uprawiania tego sportu również jest inny. Zarówno narty jak i buty oraz wiązania narciarskie do skitour różnią się od swoich odpowiedników w nartach biegowych i zjazdowych. Podczas nauki oraz pierwszych wypraw, nie ma większego sensu inwestowanie we własny sprzęt. Wszystkie elementy wyposażenia dobierzemy i dopasujemy w naszej wypożyczalni. Tak jak wspomnieliśmy w punkcie wyżej, od uczestników wymagamy zabranie ze sobą kasku. Natomiast jeżeli masz już za sobą szkolenie oraz pierwsze wyprawy i chcesz zainwestować we własny sprzęt, koniecznie sprawdź jak dobrać narty skiturowe.

Bezpieczeństwo podczas wyprawy skitourowej

Bezpieczeństwo i przyjemność w trakcie wycieczki skiturowej zależy przede wszystkim od umiejętności. W czasie podchodzenia, w zależności od wystromienia terenu, rodzaju pokrywy śnieżnej, a także występujących lokalnych zagrożeń, stosowane są różne techniki podejścia oraz zjazdu. Narciarz powinien płynnie wykonywać podstawowe ewolucje tj. zakosy, zmiany kierunku, perfekcyjnie znać swój sprzęt, a także mieć przećwiczone kilka sytuacji awaryjnych takich jak lawinowe abc. To wszystko powinno znajdować się w programie szkoleniowym.

Czy muszę mieć kondycję?

Nie trzeba mieć formy maratończyka, żeby uprawiać skitouring. Wszystko zależy od tempa oraz ergonomii podchodzenia, której nauka jest jednym z elementów szkolenia. Narciarstwo górskie wymaga oczywiście pewnego poziomu wytrzymałości dlatego warto zadbać o wzmocnienie nóg, jednak jeżeli kilkugodzinna jazda po stoku nie jest dla kogoś problemem to bez problemu może wziąć udział w kursie. Po za tym w trakcie szkolenia jak i podczas wycieczek kluczowej jest dostosowanie tempa do swoich możliwości, planowanie odpoczynków oraz żywienie w trakcie wycieczki ma kolosalne znaczenie.

Grupa szkoleniowa podczas pierwszej wyprawy skitourowej

Czy po szkoleniu podstawowym będę już samodzielny?

Aby w pełni odkryć piękno skitouringu, który daje możliwość wędrowania oraz zjazdów w dzikim terenie, konieczne jest osiągnięcie takiego poziomu narciarskiego, aby pewnie poruszać się poza trasami oraz nabranie doświadczenia. Jednakże nie jest to absolutnie wymagane, jeżeli naszym założeniem będzie działanie w pobliżu ośrodka narciarskiego. Pewna jazda stokowa już może być dobrą bazą do planowania samodzielnych wycieczek np. w Beskidach, gdzie można ułożyć nieskończenie wiele bezpiecznych tras, bazując na szlakach turystycznych, a na koniec zjechać przygotowaną trasą narciarską. Wybierając się w Tatry lub inne góry, gdzie występuje zagrożenie lawinowe, tym bardziej należy zwracać uwagę na kwalifikacje prowadzących, wyposażyć się w sprzęt lawinowy i upewnić się, że w ramach szkolenia będzie nauka jego obsługi i samopomocy w razie wypadku lawinowego. W Beskidach nie ma zagrożenia lawinowego, więc po podstawowym kursie można poruszać się samemu. W trakcie szkolenia instruktorzy powinni nauczyć podstaw planowania wycieczek.

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami i zaplanuj tegoroczny wyjazd zimowy wzbogacając go o nowe doświadczenia!