Jak dobrać narty skitourowe? Sprawa byłaby prosta gdyby nie to, że umiejętności się zmieniają w czasie, a z celem jest jak z apetytem – im więcej chodzimy i próbujemy nowych rzeczy, tym ambicje oraz ochota rosną. Od czegoś jednak należy zacząć i jako pierwszy zakup najczęściej chodzi o wybór w miarę uniwersalnych nart, które pozwolą popróbować skitouringu w zróżnicowanym terenie i w różnych warunkach ściegowych. Wbrew pozorom dzisiaj wielu producentów oferuje sprzęt, który doskonale odpowiada tak „uniwersalnym” kryteriom, choć każdy sprzęt będzie jakimś kompromisem.
Sprzęt można podzielić na 3 główne kategorie:
- Sprzęt ultralekki – to sprzęt przeznaczony dla osób, które uprawiają skitouring w wydaniu sportowym, czyli biegają na lekko, na superlekkich nartach tzw. „ołówkach”. To są bardzo wąskie narty, w których głownie chodzi o komfort podbiegania pod gorę, a mniej o zjazd. Zjazd na zawodach skiturowych to, można powiedzieć, efekt uboczny podejścia. Na takiej wąskiej i lekkiej narcie ciężko się zjeżdża nawet w idealnych warunkach (nawet na przygotowanym stoku), a o przyjemności z jazdy np. w terenie poza trasą nie ma mowy.
- Sprzęt skitourowy uniwersalny – to w miarę lekkie narty, najlepiej, z pinowymi wiązaniami, które w teorii mają dać możliwość poruszania się zarówno w terenie górskim o małym stopniu skomplikowania (np. Beskidy, Bieszczady), aż do bardziej ambitnych wypraw górskich (Tatry, Alpy itd.), gdzie istnieje potrzeba wykorzystywania dodatkowych sprzętów skialpinistycznych. Istotnym parametrem, który w pewien sposób wyznacza profil narty, to szerokość pod butem. Przyjęło się, że sprzęt skitourowy o szerokim przeznaczeniu to przedział ok. 85-105mm pod butem, gdzie o nartach mających bliżej 85mm pod butem zwykło się mówić, że to narta „uniwersalna” skiturowa, a o tych bliżej 100mm, że to narty pozwalające również na przyjemną jazdę w puchu, mimo iż są lżejsze niż freerideo’we oraz freetourowe i zazwyczaj mają lżejsze, skitourowe wiązania. Obecnie świat skituringu konsekwetnie poszedł w wiązania pinowe, a wiązania skrzynkowe są już przeżytkiem.
- Sprzęt freetourowy – freetouring to połącznie skitouringu z freeridem. Jeżeli jesteś osobą, która chodzi na skiturach po to, żeby oddać na koniec zjazd marzeń w puchu, to na lekkim sprzęcie skiturowym może mieć spory niedosyt. Narty do skitouringu są zazwyczaj lżejsze oraz mniej stabilne na zjeździe w porównaniu do freerideowych, a narta freetourowa jest w stanie to połączyć. Aby dopełnić szczęścia i dać sobie wykorzystać pełne możliwości tych nart, najlepiej też używać wiązań hybrydowych, np. Atomic Shift, które mają zarówno piny do podchodzenia, a do zjazdu zapina się je jak zwykłe narty zjazdowe i po złożeniu wiązanie wyglądną niemal identycznie. Poczucie stabilności w zjeździe poza trasą jest o niebo lepsze niż na szerszej narcie skitourowej dzięki konstrukcji samych nart oraz wiązaniom, ale w konsekwencji taki zestaw waży więcej.
Długość nart skiturowych – jaka powinna być?
W każdej kategorii można się kierować uniwersalną zasadą, że docelowa długość narty dla przeciętnego narciarza powinna być okołowzrostowa. Dobry narciarz poradzi sobie z nartą nawet dłuższą, a przeciętna osoba będzie się najlepiej czuła na nieco krótszej niż wzrost. Osoby z gorszą mobilnością stawów mogą pomyśleć o narcie krótszej, żeby było wygodniej robić zakosy na podejściu. Osobom cięższym wygodnie będzie na narcie szerszej z uwagi na jej większą wyporność, a dla dzieci producenci dedykują zestawy juniorskie, które też dobrze adresują potrzeby niskich oraz lekkich dorosłych.
Jaki powinien być cel przy wyborze nart skiturowych?
Co do celu, ilość przewyższenia oraz warunki śniegowe to główne kryteria, jakimi się najlepiej kierować przy wyborze nart. Jeżeli mamy zamiar głównie skupiać się na podejściach oraz będziemy robić ich dużo – lepiej iść w sprzęt lekki. Jeżeli lubimy dobre zjazdy w puchu – to lepiej wybrać nartę szerszą. A najlepiej mieć kilka zestawów.
Budżet jest ważny
Dobrym pomysłem na początek jest zacząć od zakupu butów i popróbować różnych nart w różnych warunkach. Ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, statystycznie chęć zmiany nart przychodzi bardzo szybko, dlatego warto też rozważyć wypożyczanie. Koszt zakupu nart z wiązaniami i fokami to ok. 3000 złotych.
Wypożyczalnia sprzętu Freetours
Jak dobrać narty skitourowe? W Polsce jest już wiele wypożyczalni, które mają duży wybór sprzętu i są w stanie fachowo doradzić. Dla przykładu wypożyczalnia oraz szkoła skitouringu Freetours.pl, pod Czantorią w Ustroniu, ma w ofercie zarówno sprzęt lekki, jak i ten do freetouringu, a nawet freeride’u. Dlatego jeżeli rozpoczynasz swoją przygodę z skitourem skorzystaj z doradztwa specjalistów i przetestuj sprzęt z wypożyczalni. Instruktorzy prowadzą szkolenia skitour, freeride oraz freestyle, podczas którego sprawdzisz jak pasują buty i narty. Szkoła jest też organizatorem wyjazdów skitourowych do Gruzji, gdzie sami polecają zabierać raczej szersze narty.