Masz już za sobą pierwsze kroki na skitourach? Chodzisz już kilka sezonów i szukasz nowych miejsc? A może chciałbyś pojechać na wyprawę skitourową do miejsca, gdzie nigdy nie brakuje śniegu, są nieograniczone możliwości wędrowania, a każdy zjazd jest epicki?

Poniżej kilka wskazówek, gdzie się wybrać na wyprawy skitourowe, jedno i wielodniowe, w Polsce oraz za granicą.

Skitury dla początkujących

Idealnym miejscem do rozpoczęcia przygody skitourowej są Beskidy. To góry oferujące wiele możliwości dla narciarzy skitourowych na każdym poziomie zaawansowania, a jednocześnie nie jest to teren lawinowy i nie wymaga specjalistycznego przygotowania ani doświadczenia w tym zakresie. Wędrowanie po Beskidach jest stosunkowo łatwe i dostępne dla przeciętnego narciarza.

Aby wędrować po Beskidzie i czerpać z tego przyjemność nie trzeba być mistrzem świata w zjeździe ani na trasie ani poza trasą, nie trzeba również mieć kondycji maratończyka. Wyprawę na skiturach można zaplanować nieopodal ośrodka narciarskiego, aby osoby bez doświadczenia w jeździe poza trasą mogły zwieńczyć dzień zjazdem po trasie w ośrodku narciarskim, w bezproblemowych dla siebie warunkach. Wycieczkę polecamy planować tak, żeby na szlaku było schronisko górskie, gdzie można się ogrzać oraz przekąsić. A takich miejsc w Beskidach jest wiele!

Największa frajda ze skitourów jest wtedy, kiedy działamy w terenie poza ośrodkiem narciarskim, z dala od tłumów stokowych. Dlatego warto dobrze rozpoznać teren, aby wiedzieć którędy najlepiej podchodzić i zjechać, aby to był najlepszy z możliwych wariantów w danych warunkach pogodowych. Najlepiej jest udać się na wycieczkę z osobami doświadczonymi i znającymi miejsce, do którego się wybieramy. Jeżeli to jest nasza pierwsza wycieczka, to warto zacząć od profesjonalnego szkolenia.

Skitoury w Ustroniu

Polecamy wybrać się do Ustronia i wejść na Czantorie. U podnóża góry jest szkoła oraz wypożyczalnia skitourową Freetours.pl, gdzie można zapisać się nie tylko na szkolenie, ale także na wycieczkę z przewodnikiem. To szkoła prowadzona przez prawdziwych pasjonatów gór, z ogromnym doświadczeniem również w najwyższych górach świata. W Beskidach Freetours wyróżnia się ofertą szkoleń w kameralnych grupach.

Wycieczki skiturowe w Beskidzie Śląskim

Ustroń i Wisła oferują wiele dla skitourowców. Pasmo Czantorii i Stożka oraz Pasmo Baraniej Góry, a także Cieńków, to są świetnie miejsca na wycieczki.

Wycieczka na Małą Czantorię oraz na Czantorię Wielką przez Poniwiec to wariant dla osób początkujących jak i zaawansowanych. To przyjemna wycieczka, którą można zaplanować na kilka sposobów, ale najlepiej tak, aby Stacja Narciarska Poniwiec była centralnym jej punktem pod względem logistyki oraz zjazdu.

Czantorię Wielką można podejść na kilkanaście sposobów i zjechać na kilka. Podejście można zaplanować drogami pożarowymi przez las z każdej strony, stokiem, lub przez Poniwiec. Można także kombinować i działać po czeskiej stronie. Najlepiej jest zaparkować po wypożyczalnią Freetours.pl i wyjść 100m dalej prosto na podejsciową drogę pożarową.

Czerwony szlak beskidzki w połączeniu ze stokami na Stożku, Soszowie oraz Czantorii jest bardzo dobrym skitouowym terenem, na którym można opracować kilkanaście wariantów, w zależności od potrzeb, warunków oraz czasu, jaki mamy do dyspozycji.

Spod Czantorii na Soszów lasem, a potem powrót do Ustronia przez Czantorię Wielką i zjazd trasą to jedna z opcji.

Ze Stożka na Czantorię, to kolejna… itd.

Cieńków połączony z trawersem na Malinowską Skałę…. i wiele innych.

Wariantów jest wiele, ale najważniejsza jest dobra znajomość terenu oraz aktualnych warunków, aby wybrać tę najlepszą trasę tego dnia. Będąc na miejscu, znając teren i obserwując sytuację na bieżąco, lokalny przewodnik zdejmie z głowy problem opracowania dobrej trasy.

Polecamy bardzo wybrać się na wycieczkę z lokalnym przewodnikiem z Freetours.pl z Ustronia. W ramach wycieczki zapewniamy całą logistykę, a także dla chętnych sprzęt (skitour / splitboard).

Skitury w Tatrach

Aby wybrać się na skitoury w Tatry ważne jest choć podstawowe zaznajomienie się z zasadami działania w terenie lawinowym i zabranie na wycieczkę minimum lawinowego ABC, czyli sondy, łopaty oraz detektora. Stanowczo odradzamy samodzielnie tury w terenie lawinowym bez odpowiedniego wprowadzenia i wykwalifikowanego przewodnika. Tatry to są góry o charakterystyce alpejskiej, skomplikowany teren górski, w którym doświadczenie oraz wiedza są wymagane. Wymagany jest też dobry poziom jazdy na nartach, taki, który pozwala na swobodny zjazd trasą z Kasprowego. W oparciu o taką bazę można planować pierwsze wycieczki w rejonie Kasprowego, Morskiego Oka lub Tatr Zachodnich.

Serdecznie zapraszamy na ćwiczenia lawinowe oraz wycieczki prowadzone przez naszego przewodnika wysokogórskiego PSPW/IVBV, które organizujemy w Tatrach.

Skitury w Gruzji

Jeżeli jeździmy na nartach i profil Tatr Zachodnich jest dla nas czymś, do czego lubimy wracać, ale zawsze pozostaje niedosyt, bo śniegu mogłoby być więcej, zjazd w puchu dłuższy, a po drodze krótsze doliny i mniej lasu – to zapraszamy z nami na wyjazdy skitourowe do Gruzji – to jest prawdziwy freetourowy raj. To połączenie skitouringu z freeridem w możliwie najlepszych warunkach, a do tego super ludzie i przepyszna kuchnia!

Aby cieszyć się wędrowaniem po Kaukazie na skitourach nie trzeba mieć skialpinistycznych umiejętności, wystarczy umieć podchodzić na nartach lub splitboardzie i pewnie zjeżdżać. Najlepszy sezon zaczyna się od połowy lutego i trwa do połowy kwietnia.

Freetours.pl działa w Gruzji od lat i organizuje wyjazdy freetourowe. W trakcie wyjazdu są prowadzone szkolenia z samopomocy lawinowej i wstępu do lawinoznawstwa, a także z jazdy pozatrasowej. Dodatkowo, w trakcie każdej wycieczki, oprócz lokalnego przewodnika, grupą opiekuje się instruktor PZN, który czuwa nad techniką oraz bezpieczeństwem. Więcej o wyjazdach do skitourowych do Gruzji pod adresem https://www.freetours.pl/wyjazdy/.